Ca urmare a divortului alte pretentii nu am si nici nu voi avea

13 septembrie 2017 167

Urmeaza sa cumpar cota-parte din locuinta comuna de la fosta sotie. In afara de contractul de vanzare-cumparare perfectat notarial, cum m-ati sfatui sa obtin formularea „ca urmare a divortului alte pretentii nu am si nici nu voi avea” pentru a ma asigura de lipsa unor probleme viitoare. Este suficienta o simpla recipisa? Sau autentificata notarial? Sau ca clauza a contractului de vanzare-cumparare, sau o alta forma?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Dumitru,

Ca urmare încheierii contractului V-C, soția dvs nu mai poate pretinde la sau avea vrio pretenție asupra cotei-parți vândute, urmând să respecte clauzele contractuale obligatorii, deoarece după încheierea contractului dvs obțineți dreptul exclusiv de proprietate. Așadeci, nu aveți pentru ce sa va îngrijorați, deoarece fosta soție deja are... mai detaliat calitatea unui sumplu vânzător că și orice altă persoană cu care puteați încheia acest contract.

13 septembrie 2017