Cadastru și familie

27 februarie 2021 26

Bună ziua, stimați juriști! Soții în timpul căsătoriei au cumpărat un teren în scopul construirii unei case de locuit. Acum casa este finisată, însă nu este încă înregistrată la cadastru. Soții dețin doar contractul de vânzare-cumparare a terenului înregistrat la primăria comunei. Recent, s-a depistat că unul dintre soți este infidel.
Întrebare: cum poate proceda celălalt soț în procedura care urmează de înregistrare a imobilului? Pentru a nu se trezi fără casă, sau partajare, poate mai bine inițiază procesul de divorț mai întâi?
P.S.: copii minori la întreținere deja nu sunt (au familiile lor). Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Procesul de divorț si partajarea averii sunt acțiuni care pot fi examinate separat.
Pentru jnceput, puteți divorța, ulterior mergeți pe partajarea averii, este imposibil de a ramine fara casa, or aceasta a fost dobindita in timpul casatoriei, astfel, puteți definitiva înregistrarea si apoi partaja liniștit, sau puteți partaja casa ca o... mai detaliat construcție nefinisata.

28 februarie 2021