Câine în bucătăria comună

26 octombrie 2023 3

Bună! Locuim într-un cămin, unde bucătăria este comună. Vecina are un câine pe care îl aduce cu ea la bucătărie, îl hrănește tot acolo. De mai multe ori copilul meu s-a speriat de lătratul fără motiv al câinelui. Ne deranjează și anumite aspecte legate de igiena în bucătărie, având în vedere prezența animalului acolo. Cum putem proceda în acest caz?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Diana, eu vă propun să apelați la serviciul Санпиднадзор din localitatea DVS, ca specialitul din această instituție să se deplaseze la fața locului, să constateze încalcări grosolane din partea stăpânei a cânelui și să fie întocmit un proces verbal, unde v-a fi sancțiomnată, cu o amendă, conform Codului contravențional.

27 octombrie 2023