Câine latra in apartament

17 aprilie 2019 426

Bună ziua! Avem o problema, daca mă puteți ajuta! Am procurat un apartament în care ne-am mutat de o săptămână. Avem un cățel de rasa mica (bichon maltese), care latră în timp ce ies cu bebe la plimbare (asta e max. o ora pe zi). Menționez că la adresa veche asa ceva nu se întâmpla, adică nu lătra. Aici însă e loc nou pentru el și încă nu s-a acomodat. Problema e că vecinii s-au plans deja de trei ori pe noi. Spuneti-mi, va rog: știu că nu e voie sa perturbezi liniștea publică intre 22-8? Nu știu cum să-i conving și să le explic că câinele are nevoie de un timp de acomodare și nu va mai lătra. De la ei nu știu la ce să mă aștept.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu aveți de ce sa vă faceți griji or față de dvs nu poate fi aplicată vreo sancțiunea.

Faza este că putem echivala galagia făcută de câine ca plânsul unui copil mic la mijloc de noapte care nu îl poți interzice, deoarece, sunt multe circumstanțe care îi provoacă să latre,... mai detaliat una din ele în cazul dvs fiind comutarea locului de trai, însă, pentru niste relații de vecinătate bune dvs încercați pe cât este de posibil să adaptați câinele la noile condiții, totodată să explicați vecinilor problema.

17 aprilie 2019