Călătoria unui copil minor din afara țării în Republica Moldova și înapoi

24 iunie 2023 3

Bună ziua. Suntem stabiliți în Italia și am vrea să trimitem copilul de 16 ani în Republica Moldova pentru câteva săptămâni. O putem face fără procură? Sau dacă nu, este posibil să perfectăm o astfel de procură, aflându-ne în Italia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează de notar sau de alte persoane abilitate prin lege cu astfel de funcție.... mai detaliat În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Citiţi în rubrica PRECIZĂRI
https://italia.mfa.gov.md/ro/content/acte-notariale

26 iunie 2023