Calatorie cu minor peste hotare cu numele tatlui diferit de al mamei

16 februarie 2018 127

Am gasit un raspuns pe yAvo dar nu corespunde complet situatiei mele. Sotia va pleca curand in vacanta pe o luna si cineva mi-a zis ca trebuie o procura de la tata. Notarul zice ca asta nu e necesar conform unui careva articol. Specificul meu este ca copilul poarta numele meu, nu al sotiei. Ambii au pasapoarte biometrice. E necesar totusi careva document si unde il poate cere, in Chisinau sau in Paris, de ex.?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Orice act care certifică faptul că ea este mama minorului este îndeajuns pentru a pleca în vacanță fără acordul dvs.

17 februarie 2018