Calatorie cu pasaport biometric

18 aprilie 2018 152

Buna ziua. Puteti sa ma ajutati, va rog, cu o informatie? Daca vreau sa plec in Europa cu pasaport biometric moldovenesc, cu avionul, trebuie numaidecit sa am bilet tur-retur, sau e posibil doar intr-o directie, ca mai apoi sa procur retur? Si trebuie sa am bani la mine, daca plec la parinti la odihna? Pot avea probleme la aeroport? Multumesc mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Da, aveti nevoie de bilet retur (confirmare a unei rezervari similare etc.). Companiile aeriene de obicei verifica daca aveti bilet retur (procedura se numeste "profileing"), deoarece exista riscul sa nu fiti admisi pe teritoriul statului strain.
Totodată, înainte de a călători, trebuie să vă asigurați că pașaportul dvs. este valabil... mai detaliat pentru o perioadă de minim 6 luni din momentul plecării (cerință impusă de statele semnatare ale acordului de la Schengen).
Companiile aeriene cât și colaboratorii vamali ai statelor UE, pot să vă ceară să demonstrați că:
-aveți procurat biletul retur;
-aveți suficiente resurse financiare disponibile pentru perioada pentru care intenționați să vizitați statul străin;
-eventuală rezervare la hotel sau alt document confirmativ (posibil să fiți întrebat la cine veți sta în acea perioadă)
Pentru orice eventualitate, vă sugerez să aveți asupra dvs. cofirmările date pe suport de hârtie (copia biletului retur etc). Pentru a facilita comunicarea cu colaboratorii de la frontiera din statul pe care il vizitati (in cazul in care nu vorbiti limba acelui stat sau engleza), ar fi bine sa va asigurati ca puteti sa contactati din aeroport o persoana care ar putea sa raspunda la intrebarile care vi se vor adresa (totodata confirmind scopul vizitei dvs.).

23 aprilie 2018