Călătorie cu un minor fără acordul tatălui

22 iulie 2020 612

Buna ziua. Vreau sa aflu, va rog, dacă pot sa părăsesc țara cu un minor care deține dublă cetățenie moldo-romană (ca și mine, de altfel) fără acordul tatălui, cu care sunt căsătorită? Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, legea va permite ieșirea din țară cu copilul.

Dacă intenționați să vă stabiliți cu copilul peste hotarele țării cu domiciliu atunci aveți nevoie de acordul acestuia.

Cât tine se vacanță sau călătorie puteți, copilul fiind însoțit de un singur reprezentant legal adică dvs potrivit legii cu privirea la ieșirea și... mai detaliat intrarea cetățenilor.

22 iulie 2020