Calatorie fara procura din partea tatalui

17 iulie 2020 593

Buna ziua. Ma aflu in Paris cu copiii mei minori, de 10 si 12 ani. Si eu si copiii avem pasapoarte romanesti. Pot eu sa merg la Chisinau cu avionul (zbor direct Paris- Chisinau si retur) fara acord scris din partea fostului sot, care refuza categoric sa mi-l dea? Sper ca raspunsul e pozitiv.
Daca, totusi, raspunsul e negativ si am nevoie neaparat de acordul mentionat mai sus, care e procedura de obtinere a hotararii din partea unui judecator? Care ar fi documentul echivalent cu acordul pe care fostul meu sot refuza sa il faca? De unde trebuie sa incep procesul de judecata? Trebuie sa mentionez ca intentionez sa fac singura procedura, pentru ca nu am bani pentru un avocat. Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Cel puțin pentru MD nu e necesar acordul, deja pentru Franța nu va pot spune.

18 iulie 2020