Calcul gresit indemnizație copiii/ descifrarea legii din aprilie 2014

14 martie 2017 147

Buna ziua, ati putea sa ma ajutati cu descifrarea articolului privind acordarea indemnizației pentru maternitate si cea de îngrijire a copiilor? Eu am 3 copii ( n 2014,2015,2016): pentru primul am primit o sumă (pt concediu de 126 zile si lunar pînă la 3 ani), pentru ceilalti 2 alta suma, identica. Am fost azi la CNAS si am ridicat dosarul: la primul copil sunt puse ultimile 12 salarii ca baza de calcul, la ceilalti doi - 10 luni de salariu si 2 cîte 800 lei, prima oara invocînd ca nu am avut 1 an de concediu crestere a primului copil, apoi au zis ca de la lucru am avut venit/premii, asa ceva nu a fost 100%, am vorbit si cu contabila sefa de la serviciu. Vreau sa inteleg unde e stipulat in lege ca daca nu am fost in concediu de crestere cel putin 1 an cu primul copil, nu primesc pentru ceilalti doi identic. Apropo cunosc 2 mame exact in situatia mea si primesc identic ca la primul copil.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mariana Stratan
  • Avocat

Articolul 7, alin. 7² din Lege privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale, stabileşte că „În cazul în care asiguratul, în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii survenirii riscului asigurat, nu a realizat venit asigurat la nicio unitate din motiv de concediu pentru îngrijirea... mai detaliat copilului pînă la împlinirea vîrstei de 3 ani, cuantumul indemnizaţiei de maternitate şi al indemnizaţiei pentru creşterea copilului următor se stabileşte reieşind din baza de calcul în al cărei temei s-au calculat aceste indemnizaţii pentru copilul precedent.”

Prin urmare, dacă la momentul ieşirii în concediu de maternitate în legătură cu cea de-a doua sarcină/momentul naşterii celui de-al doilea copil eraţi de mai puţin de 12 luni în concediu de îngrijire al primului copil, nu veţi beneficia de o indemnizație de maternitate/ indemnizație pentru creşterea copilului identică cu cea stabilită pentru primul copil, ci vi se va calcula îndemnizaţia conform art. 7, alin. 7¹ din Lege, adică pentru lunile în care nu aţi realizat venit pentru că vă aflaţi în concediu de maternitate/concediu de îngrijire a primului copil se va lua ca bază de calcul cuantumul salariului tarifar pentru categoria I de salarizare în sectorul bugetar (in 2015 – 1000 lei) sau, după caz, cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real în vigoare la data producerii riscului (in 2015 – 1650 lei/1900 lei), cu posibilitatea substituirii lunilor în care nu aţi avut venit cu lunile consecutive imediat premergătoare perioadei incluse in calcul.

Lege privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale o gasiţi aici: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=313082 (vedeţi în special art. 7, alin. . 7¹-7²).

De asemenea, vedeţi pct. 74-79 din Regulamentului cu privire la condiţiile de stabilire, modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă: http://lex.justice.md/document_rom.php?id=00C20F81:5BA16246

Şi pct. 40-44² din Regulamentul cu privire la modul de stabilire şi plată a indemnizaţiilor adresate familiilor cu copii - http://lex.justice.md/document_rom.php?id=FA845B95:C0C94885

In acelaşi timp, în baza Legii cu privire la petiţionare (http://lex.justice.md/md/313313/ ) depuneţi o interpelare la CTAS la care vă deserviţi cu copie la CNAS şi solicitaţi să vă prezinte cum s-a stabilit baza de calcul a indemnizaţiilor de maternitate şi îngrijire a copilului pentru al doilea şi al treilea copil in cazul Dvs. si in baza căror prevederi legale pentru a putea verifica corectitudinea determinării (adică veniturile Dvs. pentru care luni au fost luate în calcul şi de ce). Petiţia la CNAS o puteţi depune şi on-line – vedeţi aici - http://cnas.gov.md/feedbacktxt.php?l=ro&idc=466&t=/bPetitii-ON-LINEb/

29 aprilie 2017