Calcularea datoriei la pensia alimentara

23 decembrie 2021 91

Buna ziua. Sunt debitor pe o procedura de executare cu privire la incasarea pensiei alimentare. Din 2014 pana in prezent nu am primit nicio instiintare de la executorul judecatoresc. Cu creditorul am avut o intelegere verbală ca îi achit banii lunar si nu ma da la executori. Tot timpul am fost in țară, dar am aflat ca am fost dat cautare si puse toate interdicțiile. Recent am primit scrisoare de la executor ca am de achitat 202.142,7 lei, care rezulta din urmatorul calcul 83 luni×2.179 lei (adica 1/4 din 8.716 lei salariul mediu pe economie in 2021). Întrebarea mea este daca este corect acest calcul? Pensia trebuie calculată din 2014, respectiv atunci a fost alt salariu mediu pe economie.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Diana, ai dreptate. DVS sunteți în drept să ieși cu o cerere la executor, unde DVS să solicitați să fie descifrată suma de 202.142,7 lei, lunar pe fiecare an consecutiv. Atuncea o să vă fie clar. Sunteți în drept să atenționați executorul cu adresarea DVS în instanță de judecată.... mai detaliat DVS puteți eși pe viberul sau telefonul meu 068669950 și noi v-om discuta mai detaliat.

25 decembrie 2021