Calcularea indemnizatiei de ingrijire a copilului

29 mai 2023 50

Bună ziua! Indemnizatia de ingrijire a copilului se calculeaza pornind de la salariul net sau cel brut? Care e procentul de calcul al indemnizatiei lunare? Multumesc!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Salariul brut şi alte venituri din care s-au calculat şi achitat prime la CNAS (premii, sporuri,etc.) din ultimile 12 luni se împarte la 12 pentru a afla salariul mediu după care în dependeţă de opţiunea de indemnizaţie aleasă, din salariul mediu se calculează 30%, 60% sau 90%.

30 mai 2023