Calcularea indemnizatiei pentru copil

12 iulie 2023 3

Buna ziua. In curand, nasc al 5-lea copil si vrem sa cerem calcularea indemnizatiei pentru copil in baza salariului sotului. Acesta munceste oficial de 11 luni, cu un salariu de 3.500 lei. Care va fi marimea indemnizatiei? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua și naștere ușoară.
dacă 3500 lei e salariul brut (din care urmează a fi reținute impozite și taxe) și să considerăm că acesta este venitul mediu, atunci indemnizația ar fi în dependență de obțiunea aleasă 30%=1050 lunar timp de 3 ani; 60%=2100 lunar pentru primele12 luni și 30% pentru... mai detaliat următoarele 12 luni; sau 90%=3150 lunar timp de 12 luni.

în caz că 3500 este salariul net (primit la mînă după reținerea impozitelor cu aplicarea scutirilor pentru 4 copii) atunci salariul brut (mediu) ar fi 3850 lei.
respectiv 30%= 1155; 60%=2310; 90%=3465.

Dacă nu aplicăm scutiri pentru 4 copii se primește un salariu brut dd 4000 lei care este și salariul minim respectiv s-ar primi următoarele indemnizații:
30% =1200; 60%=2400; 90% 3600.
Calculele sunt estimative.
Trebuie de concretizat care este salariu concret și trebuie de luat în calcul faptul că la stabilirea venitului mediu se face prin adunarea venitului pentru ultimele 12 luni și se împarte la 12. dacă la momentul stabilirii indemnizației soțul nu va avea 12 salarii deja primite atunci desigur venitul mediu va fi mai mic spre exemplu dacă ar avea doar 11 salarii primite a cîte 3500 atunci venitul mediu ar fi 3500*11/12= 3208. din care deja se vor calcula 30% sau 60 sau 90.

12 iulie 2023