Calcularea pensiei de urmaş, dacă intreţinătorul beneficia de pensie de procuror

11 decembrie 2017 81

Intreţinătorul a decedat pe 23 martie 2017 si avea pensie de procuror, beneficiara este fetiţa de 9 ani. Am depus actele 5 aprilie la CNAS pentru calcularea pensiei de urmas. După legea 156 secţiunea 4, beneficiarul trebuie să beneficieze de 50 % din pensia intreţinătorului, dar cei de la CNAS au stabilit 50% din pensia de dizabilitate severa - 720,75 / 2=360lei 37 bani. Nu este corect. Am scris nenumărate scrisori pentru recalcularea pensiei, dar fără nici un rezultat.Ei socot că pensia de procuror nu este pensie de limită de vârstă. Eu le spun că pensia de procuror este pensie de limită de vărstă stabilită în condiţii avantajoasă, dar fără nici un rezultat. Ce să fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alina Laptedulce
  • Parajurist

Potrivit prevederilor art.24 din Legea nr.156 din 14.10.1998 privind sistemul public de pensii, conditia de baza pentru acordarea dreptului la pensie de urmas este ca defunctul, la momentul decesului sa fi beneficiat de pensie pentru limita de virsta, sau de pensie de dizabilitate. Art.9 din acelasi act legislativ ne enumera... mai detaliat categoriile de pensii din cadrul sistemului public. Pensia procurorului nu poate fi atribuita categoriilor de pensii speciale, intrucit aceste categorii de pensii se stabilesc si se platesc conform prevederilor altor legi (cum ar fi pensiile functionarilor publici, colaboratorilor vamali, militarilor), dar nici la categoria pensiilor pentru limita de virsta. Asta deoarece, potrivit art.15, alin.1 din legea deja mentionata, pensia pentru limita de virsta se stabileste doar la implinirea virstelor standard de pensionare pentru femei si barbati prevazute la art.41. Prin urmare, pensia procurorului, in virtutea conditiilor specifice de stabilire specificate in art.46/2, se atribuie la categoria pensiilor anticipate pentru limita de virsta, iar in baza acestui tip de pensii, cu regret, nu poate fi stabilita pensia de urmas.

12 decembrie 2017