Calcularea platii pentru servicii de livrare a agentului termic

3 mai 2018 43

Locuim intr-un bloc gestionat de un SRL - nu suntem asociatie. Blocul este incalzit de o cazangerie personala a blocului cu gaze naturale. Din motivele vechimii acestei cazangerii serviciile de livrare a agentului termic lasa de dorit - t=+13C in apartament. Gestionarul blocului a recunoscut in scris ca nu poate sa asigure temperatura necesara min =18C. Din aceste motive in a.2011 apartamentul nostru s-a debransat de la cazangerie si am instalat cazan personal pe gaze naturale. In momentul modificarii HG 191 din 19.02.2002 gestionarul gestionarul blocului cu mare bucurie calculeaza acele 20,15,10,5% pentru cei debransati. Cum considerati este aplicabila aceasta HG pentru blocurile care nu au avut nimic cu CET 1 si CET 2 (precum ca legea a fost perfectata pentru ei - cheltuieli de transport al caldurii) si in conditiile cand gestionarul confirma ca nu poate sa livreze caldura la conditii normale, dar bani pentru tranzitul tevilor prin apartament solicita? La moment intentioneaza sa ne actioneze in judecata pentru dezacordul nostru cu calculul acestor sume.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ghenadie.

Acțiunea hotărârii menționate de dumneavoastră nu se extinde asupra caselor individuale în ceea ce priveşte deservirea tehnică a blocului locativ.

Aceasta stabileşte modul de achitare de către proprietarii, chiriaşii şi locatarii de apartamente, încăperi locuibile în cămine şi încăperi cu altă destinaţie decât aceea de locuinţe a plăţilor pentru serviciile... mai detaliat locative, comunale şi necomunale şi reglementează relaţiile contractuale între furnizorii (gestionarii) şi consumatorii acestor servicii.

Prin urmare, Hotărârea nr. 191 din 19.02.2002 pare a fi aplicabilă în cazul dumneavoastră.

31 octombrie 2019