Calculul pentru concediul de maternitate

25 iunie 2018 69

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu calculul concediului de maternitate intrucat nu mie clar cum se calculeaza. Sa zicem ca am avut venitul asigurat pentru ultimile 12 luni suma de 35.000 ×12, 35000 fiind salariul meu lunar (deci venitul asigurat pentru 12 luni premargatoare = 420.000 lei). Stiu ca venitul asigurat nu poate constiutui mai mult de 5 salarii medii pe economie inmultit cu 12. 12 luni premargatoare riscului asigurat se fac din mai 2017 pina in aprilie 2018 inclusiv. Cum se va calcula baza de calcul? Se va plafona venitul asigurat pentru lunile din 2017 conform salariului mediu pe economie din 2017? In lege nu e clar stipulat. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru un răspuns a unui profesionist în domeniu, apelați la ajutorul unui reprezentant de la CNAS.
http://www.cnas.md/pageview.php?l=ro&idc=424&t=/Contacte/Audienta

24 septembrie 2018