Calea extraordinara de atac

25 decembrie 2018 71

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. A intervenit o lege care imi amelioreaza sutuatia ca contravenient. Ce urmeaza sa solicit in cererea de revizuire: rejudecarea cauzei in care am fost sanctionat sau din start pot solicita o pedeapsa conform noii legi? Va multumesc mult pentru ajutor! Cu stima!

Jurist comments 5

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Igor,
Urmează să solicitați revizuirea hotărârii/deciziei cu adoptarea unei noi hotărâri prin care să vi se aplice o pedeapsă mai blândă (indicați pedeapsa dorită din opțiunile prevazute de lege) în limita noilor prevederi legale, având în vedere și partea executată din pedeapsa deja aplicată.

25 decembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

In cererea Dvs de revizuire faceți trimitere la principiul retroactivitatii legii contravenționale și explicați ca pedeapsa Dvs încă nu a fost executată integral, fapt care va permite sa declarați revizuire în termen de 6 luni de la data când a intrat în vigoare legea ce ameliorează situația contravenientului.

25 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Din prevederile art. 3 alin. (4) Cod Contravențional-
Dacă legea nouă prevede o sancţiune contravenţională mai blîndă, se aplică această sancţiune. În cazul aplicării sancţiunii din legea veche, această sancţiune se execută în limita maximului sancţiunii din legea nouă. Dacă legea nouă nu mai prevede o... mai detaliat anumită categorie a sancţiunii, sancţiunea de o astfel de categorie, stabilită şi neexecutată anterior intrării în vigoare a noii legi, nu se mai execută.
Ar reieși ca daca intre timp, a intrat in vigoare o lege mai blîndă, insa instanta a aplicat sanctiune pe legea veche, iar acea sanctiune nu a fost executata, atunci amenda poate fi achitata in limita maxima a sanctiunii noi, de drept, fara a fi necesara revizuirea.

26 decembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dat fiind faptul că deja exista o hotărâre judecătorească prin care s-a aplicat o anumită sancțiune în practica autoritatea care se ocupa de executarea respectivului tip de pedepse se va conduce de hotărârea judecătorească care deja a fost adoptată și s-ar putea să vă refuze invocînd faptul ca este necesar... mai detaliat să solicitați revizuirea hotărârii/deciziei.

26 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

trebuie sa achitati amenda in limita maxima prevazuta de legea noua.
doar ulterior, in cazul in care vor fi emise acte juridice de incasare a unei amenzi mai mari (de la executor sau alte organe) - veti contesta in instanta, in temeiul art. 3 alin. (4) propozitia a doua -... mai detaliat ”În cazul aplicării sancţiunii din legea veche, această sancţiune se execută în limita maximului sancţiunii din legea nouă”.

Apropo, revizuirea are drept conditie obligatorie - amenda sa nu fi fost executata.

29 decembrie 2018