Calificarea situatiei legate de cultivarea canabisului

3 mai 2020 26

Buna ziua. Daca politia depisteaza ca o persoana cultiva canabis la o etapa tarzie, cum va fi calificata fapta - cultivare sau pastrare? E posibil ca politia sa rupa plantele, sa le usuce, iar ulterior sa incrimineze pastrare in loc de cultivare? Poate etapa de crestere a plantei sa afecteze calificarea faptei? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Iuriu,

Art. 217 prim din Codul Penal prevede, pedeapsa pentru semănatul ori cultivarea de plante ce conţin droguri, prelucrarea ori utilizarea unor astfel de plante fără autorizaţie sau semănatul ori cultivarea de plante pentru fabricarea produselor etnobotanice, săvîrşite în scop de înstrăinare.

La etapa la care va referiți, a fost... mai detaliat consumat acțiunea de semanare si cultivare. Actiunea de prelucrare nu fost inca realizata. Respectiv nu putem vorbi despre pastrare.

4 mai 2020