Calomniile sa pedepsesc?

23 februarie 2022 32

Buna ziua. O femeie ma vorbeste ca as avea o relatie cu sotull ei, dar nu este adevarat, nu am avut si nici nu am nimic cu acel barbat. Daca o dau in judecata, risca ceva aceasta femeie?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, va aduc la cunostinta prevederile art.70 Cod Contravențional al Republicii Moldova
"Calomnia, adică răspîndirea cu bună ştiinţă a unor informaţii mincinoase ce defăimează o altă persoană, se sancţionează cu amendă de la 48 la 72 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de... mai detaliat la 20 la 60 de ore, cu amendă de la 72 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere cu privarea de dreptul de a deţine anumite funcţii sau de dreptul de a desfăşura anumite activităţi pe un termen de la 3 luni la un an"
În acest sens vă puteți adresa la poliție cu o plangere.

Sper că ați primit răspuns la intrebarea dvs, dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

25 februarie 2022