Cămătărie

7 iunie 2024 3

Bună! Aș vrea să știu dacă cămătăria, sau mai bine zis, darea cu împrumut a unor sume de bani cu dobândă este ilegală în Republica Moldova. Am probe precum că o persoană a dat cu împrumut trei sume de bani, primele două ori din numele mamei sale, iar a treia din numele tatălui, dar recipisele de recepționare a sumelor rambursate au fost semnate de către persoana vizată. În a treia recipisă este menționată dobânda (text scris de mâna persoanei menționate), ceea ce demonstrează că este vorba de cămătărie. În România creditorul ar fi acuzat în calitate de cămătar și aș vrea să știu dacă același lucru s-ar întâmplă în Republica Moldova. Vă mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna dl. Boris, în Moldova de așa noțiune de cămătărie nu se duce, eu prima dată am aflat de așa ceva. Ceva, e legat cu România mare. Ceia ce ați descris DVS se are în vedere, împrumut de bani și nici-un fel cănătărie. Celea descrise de DVS, conform legislației naționale,... mai detaliat mama. tata trebuie să elibereze procure de a duce așa activitate, fiul lor, în procură trebuie să fie menționat așa ceva-direct, de a semna un așa document ( contract de împrumut ), păersoana cu care o să duceți tratative, o să insiste să fie stipulat acest lucru.

8 iunie 2024