Camera de supraveghere video instalata pe peretele comun

17 februarie 2023 65

Buna ziua. Vecinul a instalat o camera de supraveghere video afara pe peretele comun. Exista vreo lege care interzice asemenea actiuni?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Paola.
De principiu instalarea camerei nu este interzisă, este interzisă supravegherea și prelucrarea datelor cu caracter personal cu ajutorul acestei camere.
Citiți LEGE Nr. 133 din 08-07-2011 privind protecţia datelor cu caracter personal.
În situația cînd considerați că vi se încalcă vre-un drept și se prelucrează neconform datele dumneavoastră cu caracter... mai detaliat personal, adresațivă către Centrul pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal
https://datepersonale.md/neconformitati-constatate-de-cnpdcp-la-prelucrarea-datelor-cu-caracter-personal-prin-intermediul-sistemului-de-supraveghere-video/

17 februarie 2023