Camera video

19 aprilie 2018 219

Buna ziua. Avem asa o intrebare, daca ne puteti ajuta. Suntem un grup de familii revoltati ca ieri s-au instalat 2 camere video la blocul nostru: una sus direct la intrare si alta direct pe usa la intrare, putin deasupra interfonului. Am poza daca e necesar. Din 36 de apartamente, doar 8 au dat acordul pentru masinile care stau parcate afara, desi noi niciodata nu am avut probleme, fiindca este iluminat bine si nici in scara nu intra nimeni fara cheie. Dar noi ne intrebam ce drept a avut sa puna pe usa direct la intrare si sa "gaureasca usa" pusa din banii nostri?? Nu trebuia acordul nostru?
Putem depune undeva o cerere, noi cei din celelate 28 apartamente care nu au fost de acord cu camerele, sa fie scoasa cel putin camera de pe usa de la intrare, care ne incomodeaza direct. Si unde o depunem? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Mariana,
În acest caz sunteți în drept să sesizați Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.
Mai jos vedeți linkul de accesare a paginii web a instituției date. Plângerea/petiția o depuneți în 2 exemplare, unul rămâne la ei, iar pe celălalt să vă aplice ștampila, numărul de intrare, după caz... mai detaliat și semnătura persoanei ce primește petiția. Explicați tot ce s-a întâmplat, unde, când, cum, cine, etc. Dacă puteți să atașați și fotografii anexați și fotografii.

http://datepersonale.md/

19 aprilie 2018