Camera video instalata ilegal

21 mai 2018 100

Bună ziua. Acum 2 luni în urmă, vecinul de apartament a instalat ilegal o cameră video de supraveghere în coridorul comun, fără aviz de la CNPDCP și fără acordul meu în scris. Ce pot sa interprind în acest caz, fiindcă îmi lezează dreptul la viata privata.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ludmila,
Urmează să vă adresați cu o petiție celor de la CNPDCP. (mun. Chișinău, str. S. Lazo 48).

21 mai 2018
  • Jurisconsult

După ce primiţi răspunsul de la CNPDCP şi nu vă satisface, vă adresaţi la poliţie şi dacă nici răspunsul de la poliţie nu vă satisface vă adresaţi în instanţă.

22 mai 2018