Camere supraveghere bloc

11 septembrie 2020 165

Câteva luni in urmă au fost instalate camere de supraveghere în curtea blocului. Eu nu mă folosesc de serviciul de supraveghere și nu am acces la acesta. Din luna curentă în factura pentru întreținere a fost introdus costul acestui serviciu. Sunt obligat să-l achit, având în vedere că nu mi-am dat acordul pentru instalarea acestui sistem? Va mulțumesc mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu dvs decideți amplasarea acestuia, dar se pune subiectul în discuție de către ACC la Adunarea Generală prin care se aprobă prin votul majorității locatarilor, prin urmarea dacă majoritatea necesară a locatarilor au dat acordul atunci a fost dispusă instalarea acestora.

În primul rând de aplasarea lor pot dispune totți... mai detaliat locatarii la cerere în caz de necesitate, să presupunem că a fost zgârâiată o mașina dvs etc, dvs puteți solicita captarea video ceea ce înseamnă că supravegherea video sporește siguranța curții blocului locativ.

De aceea nu este clar ce aveți în vedere prin fraza ”eu nu mă folosesc de acest serviciu”.

14 septembrie 2020