Camere video în curtea blocului

17 august 2023 3

Buna ziua! Vă mulțumesc din start pentru posibilitatea de a adresa următoarele întrebări. Care sunt pașii și procedura legală pentru instalarea pe peretele blocului locativ a camerelor de supraveghere video a curții comune de către gestionar? Dacă unul din proprietarii apartamentelor ce fac parte din condominiu nu doreste instalarea camerelor video (deoarece sunt date cu caracter personal), cum se ia decizia în final?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Trebuie să emiteți o hotărâre a Adunării Generale în acest sens și să semneze toți locatarii.
Pentru mai multe detalii îmi puteți lăsa un mesaj pe e-mail: scobiola97@mail.ru

17 august 2023
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Se decide in cadrul adunării generale cu majoritatea voturilor, de dorit in procesul verbal sa va expuneți și asupra zonelor concrete unde vor fi instalate, interesul legitim este supra datelor cu caracter personal care vine sa asigure ordinea, securitatea locatarilor și totodata sa servească eventuale probe in cazul... mai detaliat unor evenimente neplăcute.

Urmează a se tine cont ca acestea sa capteze spațiul privat al locatarilor și doar spațiile comune a coproprietarilor, totodata sa fie instalate Inscripțiile prin care se avertizează ca Zona este supravegheata.

Logica locatarilor respectivi care fac trimitere la datele cu caracter personal este nefondata fără a cunoaște multe subtilitati or reiese ca orice deplasare a lor in oraș, magazine etc unde sunt o multitudine de camere, le sunt încălcate drepturile.

17 august 2023