Camere video in scoli

24 martie 2017 95

Buna ziua, in scoala unde imi fac studiile s-au instatlat camere video. Este legal asta si daca da - conform carei legi? Si trebuie autorizatie pentru asta? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Conform jurisprudenţei Curţii Europene a Drepturilor Omului orice persoană dispune de imaginea sa şi de utilizarea acesteia în virtutea unui drept absolut, fapt care îi permite să se opună fixării, reproducerii şi difuzării acesteia fără permisiunea sa, în baza art.8 din Convenţie.

Prin urmare, persoana urmează să fie informată despre... mai detaliat existenţa camerelor video pentru ca aceasta să-şi poată exprima consimţământul de a-i fi înregistrată imaginea, cu alte cuvinte, de a intra în localul respectiv sau nu, ori de a merge prin perimetrul monitorizat de camera video.

În acest sens, avizul informativ privind monitorizarea video a unui anumit perimetru, reprezintă o modalitate de informare a subiecţilor de date cu caracter personal despre faptul că imaginea lor, colectată prin intermediul mijloacelor tehnice, este prelucrată de un deţinător de date cu caracter personal.

Şcoala în cauză trebuie sa fie operator de date înregistrat la Centrul pentru protecţia datelor cu caracter personal.

Dacă nu e înregistrată ca operator nu are dreptul să instaleze camere de supraveghere. Puteţi depune o petiţie la CNPDCP.

24 martie 2017