Canalizarea

11 ianuarie 2018 30

Buna seara. As vrea sa aflu cine trebuie sa curete groapa de canalizare a unui bloc locativ, daca acel bloc are o Asociaţia de Coproprietari în Condominiu. Ne-am adresat la Regia Comunala Locativa care ne-a anuntat ca groapa de canalizare nu se afla la balanta lor, deoarece se afla pe o proprietate privata si anume a unui SRL (care nu consuma apa si nu utilizeaza acea gropa de canalizare). Pana la urma cine e raspunzator de curatatea aceste gropi?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna.
Normal este în administrarea Asociației de Condominiu, ea trebuie să încheie contract cu Regia Comunal, care să curețe acea groapă, char dacă se află în curtea privată a SRL-ului. Cum a ajuns groapa acolo?, probabil a fost o privatizare, acea groapă exista, și trebuia să fie incluse în contractul... mai detaliat de privatizare clauza pentru a avea acces la acea groapă. Păi și dacă cei de la SRL sunt încăpăținați și nu permit accesul, când se va umplea acea groapă, ei vor avea o ,,bucurie...”

12 ianuarie 2018