Cand expira dreptul la reducerea de 50% la plata amenzilor rutiere?

12 aprilie 2017 211

Un agent constatator a intocmit un proces verbal contraventional (parcare neregulamentara) in lipsa contravenientului. Procesul verbal, evident nu e semnat de mine. Peste un an, am aflat de el. Pot beneficia de plata amenzii de 50%? Politia zice ca termenul de 72 de ore a expirat din momentul intocmirii procesului. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Student

Buna ziua. Codul contravenţional al Republicii Moldova nr. 218-XVI din 24.10.2008 la Articolul 34 alin. (3) prevede expres ca Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 72 de ore din momentul stabilirii ei. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii... mai detaliat este executată integral. Deci, nu mai sunteti in drept sa pretindeti reducerea de 50%. Va multumesc.

13 aprilie 2017