Cand pot scoate masina de la parcarea politiei?

8 decembrie 2018 88

Buna ziua. In urma unui accident usor, in care am lovit un gard, am plecat de la locul accidentului. A doua zi m-a gasit politia si mi-a deschis dosar, inteleg ca pe articolele 242 si 243 CC, dar ei mi-au luat masina la parcarea lor. Cum pot s-o scot si daca este posibil s-o scot pana la judecata?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Potrivit art. 439 Cod Contravențional:
(1) Vehiculul al cărui conducător a fost înlăturat de la conducere este reţinut şi, dacă nu poate fi predat proprietarului, posesorului sau reprezentantului lor, este adus la staţia de parcare specială sau la subdiviziunea de poliţie cea mai apropiată de locul constatării... mai detaliat contravenţiei.
(2) Vehiculul poate fi adus la staţia de parcare specială sau pe teritoriul subdiviziunii de poliţie şi în cazul în care:
a) staţionarea lui poate genera un pericol iminent pentru interesul public;
b) a fost lăsat într-un loc interzis pentru parcare.

Astfel, nu vad temeiul legal pentru care vi s-a luat autovehiculul la parcarea specială.
Nu pentru orice contraventie se ia automobilul!

Trebuie sa contestați in instanta de judecata, procesul verbal de aducere a vehiculului la parcare speciala.

Trebuie sa mergeti sa vă luați vehiculul, fara a fi obligat sa platiti taxalele respective.

Ar fi bine sa aveti un martor, si sa solicitati prezenta agentului constatator care sa intocmeasca un proces verbal de refuz in eliberarea masinii.

9 decembrie 2018