Cand vine politia sa faca perchezitie, cum trebuie de procedat?

21 februarie 2019 59

Se pot face inregistrari video-audio, trebuie martori daca gasesc ceva ilegal ce nu-mi apartine? Cum de procedat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
urmează a fi studiată ordonanța de efectuare a percheziţiei sau a ridicării de obiecte şi documente cu autorizaţia judecătorului de instrucţie, persoana care efectuează urmărirea penală este în drept să intre în domiciliu sau în alte încăperi. Este interzisă efectuarea perchezițiilor cu depășirea spațiilor, în alte locuri, în temeiul... mai detaliat altor acte sau urmărind alte scopuri decît cele indicate în încheierea judecătorului de instrucție privind autorizarea sau în ordonanța procurorului.
vedeți în acest sens art. 125 - 132 Cod Procedură penală
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=350171

pentru a fi sigur de legalitatea sau ilegalitatea acțiunilor, sunteți în drept să solicitați prezența unui avocat la toate etapele acțiunii procesuale.

21 februarie 2019