Capacitatea de munca a copilului major

3 iulie 2016 227

Este sau nu elevul clasei 12 (major) capabil de a munci? CSJ si CA s-au impartit in 2 tabere: fie elevul care invata (liceul fiind obligatoriu) nu poate munci pe perioada invataturii, fie capacitatea de munca este verificata de catre comisiile medicale de apreciere a dizabilitatii! Ce pareri aveti?

Jurist comments 5

Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Vîrsta de angajate este prevazuta in Codul muncii.
Articolul 46. Părţile contractului individual de muncă
(1) Părţile contractului individual de muncă sînt salariatul şi angajatorul.
(2) Persoana fizică dobîndeşte capacitate de muncă la împlinirea vîrstei de 16 ani.
Capacitatea de munca, respectiv de încheiere a... mai detaliat unui contract de munca nu este condiţionata de instruire, ci de vîrsta.

4 iulie 2016
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Elena Mocanu : nu vorbeam despre posibilitatea de a contracta ....ci daca parintii sunt obligati sa-si intretina copii majori care invata la liceu (18 ani ) ? Nu vorbeam nici de instruire ci despre capacitatea de munca conform prevederilor art.78 CF.?

4 iulie 2016
Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Urmează să delimităm capacitatea juridică de muncă de capacitatea de a munci în sens fiziologic sau psihologic. Cu privire la încadrarea în cîmpul muncii, menționăm că în conformitate cu art. 46 alin. (2) din CM al RM, persoana fizică dobîndește capacitatea de muncă la împlinirea vîrstei de 16 ani.... mai detaliat Cu titlu de excepție, persoana fizică poate încheia un contract individual de muncă și la împlinirea vîrstei de 15 ani, cu acordul scris al părinților sau reprezentanților legali, dacă, în consecință, nu îi vor fi periclitate sănătatea, dezvoltarea, instruirea și pregătirea profesională. Acordul părinților sau al reprezentanților legali trebuie să fie prealabil sau cel puțin concomitent încheierii contractului individual de muncă și expres. Lipsa acordului din partea părinților sau a reprezentanților legali antrenează nulitatea absolută a CIM. Se interzice încadrarea în muncă a persoanelor în vîrstă de pînă la 15 ani, precum şi angajarea persoanelor private de instanţa de judecată de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate în funcţiile şi activităţile respective. De asemenea, CM interzice utilizarea muncii persoanelor în vărstă de pînă la 18 ani la lucrările în condiții de muncă grele, vătămătoare sau periculoase, la lucrări subterane, precum și la lucrări care pot să aducă prejudicii sănătății sau integrității morale a minorilor. Prin urmare, regula generală - vîrsta de 16 ani. Cu privire la determinarea capacității de a munci, există Hotărîrea Guvernului nr. 65 din 23.01.2013 cu privire la determinarea dizabilităţii şi capacităţii de muncă. Aceasta însă nu se referă la capacitatea juridică de muncă. Există Consiliul Naţional pentru Determinarea Dizabilităţii şi Capacităţii de Muncă care asigură realizarea prevederilor actelor normative în vigoare privind determinarea dizabilităţii şi capacităţii de muncă, avînd ca obiective finale incluziunea socială a persoanelor cu dizabilităţi.

4 iulie 2016
Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Codul Familiei prevede că părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material. Prin urmare, în privința copiilor majori apți de muncă, această obligație nu există. Cu titlu de drept comparat, Codul civil al României prevede la art. 499 alin (3) că... mai detaliat părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani. Nu am găsit o normă similară în legislația Republicii Moldova.

4 iulie 2016
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Ati intrebat despre capacitatea de a munci, adica capacitatea de munca. Daca vorbim despre dreptul la intretinere Codul familiei explica clar cine si in care conditii majorii au dreptul la intretinere din partea parintilor. Textul legii este clar. Pe cit de corect si portun este acest text putem discuta, dar... mai detaliat pina la modificarea CF nu situ daca instanta ar fi in drept sa extinda intretinerea. Dreptul la intrerinere dupa atingerea majoratului nu se atribuie la drepturi fundamentale.

4 iulie 2016