Capital social SRL

14 august 2018 1571

Planific sa deschid SRL, am o intrebare cu privire la capitalul social. Conform legii, "Capitalul social al societăţii se constituie din aporturile asociaţilor şi reprezintă valoarea minimă a activelor, exprimată în lei, pe care trebuie să le deţină societatea". Ce se are in vedere? Valoarea capitalului social trebuie sa fie cel putin egal cu suma de care o am nevoie pentru deschidere? Adica taxa de inregistrare, alte taxe care se includ in toate etapele de inregistrare? Suma de care am nevoie pentru a procura MCC, calculator pentru lucru si altele necesare? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ceea ce ati specificat Dvs reprezinta semnificatia contabila a notiunii de capital social. din punct de vedere juridic, in prezent, nu exista careva cerinte regulatorii privind cuantumul capitalului social, cu unele exceptii prevazute de lege pentru unele forme de organizare.

14 august 2018
Cristian Papanaga
  • Avocat

Aceasta presupune că fiecare asociat vine cu un aport la formarea capitalului social în dependență de voința proprie și negocierile în cadrul Adunării constitutive. Aportul este în numerar sau pot fi bunuri, drepturi patrimoniale și bani.
În cazul dmn., înregistrați societatea și stabiliți mărimea capitalului social cât doriți, decizia vă aparține.... mai detaliat Capitalul social nu trebuie să fie egal nici cu suma taxelor pentru înregistrarea societății, nici cu valoarea calculatorului pentru lucru.
Succese!

14 august 2018
Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Pe linga cele spuse de colegi, Va sugerez sa inregistrati un capital social de minimum 100 lei. Au fost cazuri in practica cind bancile refuzau sa deschida cont bancar in situatia in care capitalul este zero lei.
Toate cele bune!

15 august 2018