Card Bancar Blocat

4 ianuarie 2019 199

Buna ziua. In luna februarie 2018 executorul judecatoresc a pus sechestru pe cardul meu bancar (salarial). La creditul, din a carui cauza a fost pus sechestrul, am figurat ca fidejusor. Din luna februarie 2018 pina in prezent 04.01.2019 executorul judecatoresc mi-a oprit intreg salariul pentru achitarea creditului, cu toate ca a fost anuntat ca am creditele mele la care vor aparea probleme daca nu voi achita. Cu 2 saptamani in urma executorul a decis sa-mi scoata sechestrul de pe card, dar la banca unde am avut credit (la fel de unde am si cardul bancar), dupa scoterea sechestrelor, suma pe card a ramas in minus si deja banca mi-a scos intreg salariul fara sechestru pe acest card.
Va rog frumos, cum pot proceda? Dupa care articol executorul a extras 9 luni de zile tot salariul? Unde pot sa ma adresez? Va multumesc!

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Banca putea sa debiteze suma respectiva DOAR DACA IN CONTRACTUL DE CREDIT ATI DAT UN MANDAT EXPRES BANCII pentru incasarea automata a restantelor la credit.
Impotriva executorului puteti initia o actiune disciplinara (plingere la UNEJ) si o actiune in justitie, cu solicitarea de a va fi reparat... mai detaliat prejudiciul cauzat.

4 ianuarie 2019
Elena Pirau
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii

Datorita faptului ca in speta dra este fidejusiunea ca mijloc de garantie personala a executarii obligatiilor este prea insificienta informatia relatata de dra pentru o solutionare corecta.

4 ianuarie 2019