Card blocat

22 ianuarie 2021 28

Buna ziua. Am incercat sa obtin card la o banca si din cauza ca aveam o datorie, am fost refuzata. Acum sunt anagajata si angajatorul mi-a comunicat ca mi-a facut card pentru salariu si ca pot sa il ridic. Vreau sa stiu daca salariul meu va fi blocat in intregime?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În practică se întâmplă ca executorii sa blocheze cardurile chir dacă acest lucru este ilegal, deoarece ei sunt în drept de a aplica sechestru doar în cuantum de 20 % asupra sumelor de pe cardul salarial, prin urmare în acest caz va urma să înaintați o cerere către executor... mai detaliat cu privire la deblocarea cardului sau anularea sechestrului.

23 ianuarie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Nadea, eu vă aduc la cunoștință ce spunne codul de executarie Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din... mai detaliat suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

23 ianuarie 2021