Card cu alocația pentru copil de la Guvernul României

30 decembrie 2023 3

Bună ziua. Fostul soț refuză să îmi dea cardul pe care copilul primește alocația plătită de Guvernul României. Banii niciodată nu au fost retrași de pe card, ci au rămas depozitați acolo. Copilul de 4 ani a rămas în custodia mea (mama), iar tatăl nu contribuie cu nimic la întreținerea copilului, cu toate că instanța a stabilit pensie alimentară în mărime de 4.000 lei lunar. Ar ajuta cu ceva un proces de judecată în Moldova, sau trebuie să mă adresez în instanța din România?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Valeria, DVS sunteți cetățanca Moldovei, dispuneți de documentele necesare, sunteți în drept să apelați la instanțele naționale pentru a obține dreptul la cadrul social al copilului.

31 decembrie 2023