Card de indemnizatii blocat de executor

31 ianuarie 2023 158

Buna ziua. Executorul judecatoresc a aplicat sechestru pe cardul pe care primesc indemnizatiile pentru copil. I-am trimis executorului extrasul de la banca care confirma ca pe acel cont vin doar indemnizatiile pentru copil, dar acesta ne-a informat ca oricum nu va debloca cardul. Termen de trei luni, adica chiar de la nasterea copilului si pana acum, nu am acces la acei bani. Am depus o plangere la Uniunea executorilor pe actiunile mentionate ale executorului, dar nu am primit niciun raspuns. Ce pot sau trebuie sa fac ca sa deblochez contul in cauza? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Cristina, propunerea mea e următoare, executorul menționat de DVS se cere de a fi dclarat la poliție, fiindcă el a dat dovadă că a încălcat prevederile Codului penal. Eu am o experiență în acest docmeniul puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.... mai detaliat Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu

(1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

(2) Aceeaşi acţiune:

a) - exclusă

b) săvîrşită de o persoană cu funcţie de demnitate publică;

b1) săvîrșită din interes material, în scopul realizării altor interese personale sau în interesul unei terţe persoane;

c) soldată cu urmări grave

[Art.327 al.(2), lit.c) textul „ soldată cu urmări grave” declarat neconstituțional prin HCC24 din 17.10.19, MO338-343/15.11.19 art.207; în vigoare 17.10.19]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

(3) Abuzul de putere sau abuzul de serviciu, săvîrşit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizaţii criminale,

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 ani şi 15 ani.

1 februarie 2023