Cardul pentru indemnizatia copilului blocat

16 iulie 2019 102

Salut! Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Am luat un credit de 5.000 lei, dar nu am achitat la timp. Dosarul a ajuns la compania de colectare. Executorul mi-a blocat cardul pe care primeam salariul. Am fost la ea, mi-a calculat suma ce a mai ramas, plus taxa de stat, dar in acest timp eu achitam cand puteam. Mi-a deblocat cardul, ca peste putin timp (1 sau 2 luni) iar ma suna cei de la colectarea datoriilor, ca mai am de achitat inca 3 mii. Am achitat 2 mii, imi ramasese 1.000 si nu am mai vrut categoric sa achit. Acum mi-au blocat cardul pentru indemnizația copilului, suma restanta fiind 9 mii si ceva. E posibil asa - ca de la 1.000 sa achiti 10.000? Pana acum am achitat suma de 17.200 lei.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
contul decard unde se primește indemnizația nu poate fi blocat, depuneți o plîngere la Uniunea executorilor judecătorești http://www.unej.md/#footer
cît și la ministerul justiției http://justice.gov.md/map.php?l=ro&idc=109

In partea ce ține de penalitati și alte sume impuse spre plată, adresațivă la un jurist cu contractul și toate actele ce dețineți, ar fi posibil ca... mai detaliat sumele în exces sa fie abuzive, fapt care urmează a fi limitat.

17 iulie 2019
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Vitalie Onofrei, contul de card unde se primește indemnizația, poate fi blocat de către executorul judecătoresc. Încheierea executorului este remisă către instituțiile bancare, care ulterior blochează contul și remit informația executorului cu privire la acest cont ( fie salarial, fie de pensie sau indemnizație). Ulterior debitorul este... mai detaliat obligat să prezinte extrasul bancar pentru a demonstra, că pe acest cont se acumulează doar indemnizația și nimic alt ceva, nu sunt făcute pe acest cont alte transferuri bancare de la alte instituții sau persone.

31 iulie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Instituția bancară nu intra in esență precum și executorii, de regulă se expediază încheierea și se blochează tot.
Daca enunți că banca i formează despre destinația contului, care e sensul că debitorul suplimentar sa confirme acest fapt?
Daca și sunt executori care respectă cele enunțate, aceștia pot fi numărați pe degete, eu... mai detaliat inca nu am văzut.
De regulă se folosesc de faptul neștiinței, astfel folosind momentul.
Care e sensul din cele comentate?

31 iulie 2019
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Corect, executorii judecătorești expediază încheierile la toate băncile pentru a pune sechestru. În momentul cînd executorul va intra în esența fiecărui cont bancar, înainte să expedieze încheierea, atunci nu îți ajung ore lucrătoate pentru a verifica fiecare bancă în parte, pentru a vedea are debitorul cont bancar la banca dată... mai detaliat sau nu, și este el de pensie sau indemnizație.
Băncile informează adăugător la comunicat ce fel de cont este.
Un simplu exemplu. Debitorul a venit cu cerința de a i se debloca contul de pensie. Executorul judecătoresc a solicitat extrasul de la bancă. În extrasul prezentat pe lîngă pensia lunară transferată, să presupunem 2800 lei, era făcut un transfel în contul dat de către o altă persoană în mărime de 10 000 lei. Din aceste motive executorul solicită extrasul.

31 iulie 2019