Carduri blocate și transfer de peste hotare prin bancă?

28 august 2023 3

Bună ziua. Dacă am un credit neachitat și mi-au fost blocate toate cardurile, pot primi un transfer de peste hotare prin bancă?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Dumneavoastră veți putea primi transferul. Informația privind primirea mijloacelor bănești va fi transmisă la executorul judecătoresc, ulterior puteți fi somată pentru a explica destinația transferului primit și a îndrepta o parte din bani pentru stingerea datoriei. În cazul în care o să vă eschivați de la plată în... mai detaliat vederea stingerii datoriei, executorul vă poate trage la răspundere contravențională.

28 august 2023