Care ar fi solutia sa scap de barbat si are el dreptul la casa?

13 iunie 2017 63

Ma aflu in concubinaj cu un barbat de 10 ani, avem un copil de 9 ani impreuna, casa este daruita mie de mama. Nu-l pot scoate pe barbat din casa, el este foarte agresiv.

Jurist comments 3

Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună ziua. Telefonați ofițerul de sector sau mergeți direct la Inspectoratul de Poliție care deservește teritoriul unde locuiți.

13 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cum-sa-ma-apar-de-amenintarile-fostului-concubin
El nu are nici un drept asupra casei. Casa apartine doar Dvs.
Pentru faptul ca nu vrea sa elibereze casa, poate fi tras si la raspundere pentru violare de domiciliu.

13 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Odată ce sunteți în relație de cuncubinaj și mai mult ca atât casă este un cadou anume pentru dvstr el nu poate pretinde nicicum la proprietatea dvstr, iar pentru a elibera proprietatea dvstr este îndeajuns să chemați 902 .

13 iunie 2017