Care % din salariul lunar este obligat copilul sa plateasca parintelui care nu se poate intretine din propria pensie

7 martie 2017 37

Nu e clar in ce masura sunt obligati copii conform legii sa plateasca pensie de intretinere parintilor. Am in vedere anume cate % din castigul lunar trebuie sa plateasca fiecare copil, daca, sa zicem, parintele a crescut si a intretinut, inclusiv la studii superioare, sa zicem 4 copii? Si ce pot face acei batrani a caror copii sunt plecati peste hotare? Sau cine sa ajute acesti batrani sa-si cunoasca drepturile? Cine sa-i ajute sa actioneze in judecata, daca ei nu au bani suficienti sa plateasca un avocat? Unii din acesti batrani zac la pat, nu stiu legea si nu au nici curajul sa-si ceara drepturile? Este cineva imputernicit sau chiar obligat sa caute acesti batrani, sa le studieze situatia si sa-i ajute sa-si capete drepturile ca sa aiba o batranete decenta? Va rog sa lamuriti cat mai pe larg pentru ca oricare ar fi situatia unui eventual batran abandonat, sa poata gasi un raspuns. Intrebarile mele se refera anume la acei batrani, care au intretinut copii cu tot ce au putut mai bun in toata viata lor. Nu ma refer la cazurile triste cand si parintii isi abandoneaza copiii, caci este alta tema.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pensia de intretinere poate fi acordata doar in baza unei Hotariri a instantei de judecata.

8 martie 2017