Care e diferenta intre dosar penal si dosar civil?

21 ianuarie 2019 874

Am avut o paguba materiala. Avocatul meu a spus ca nu-i poate deschide dosar penal faptasului. I-a deschis dosar civil. Care e diferenta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Tatiana,

Un dosar penal presupune săvârșirea unei acțiuni/inacțiuni, cu sau fără vinovăție/imprudență și este incriminată de legea penală.

Acțiunile/inacțiunile persoanei prin care unei alte persoane i se încalcă un drept pot reprezenta un simplu delict civil, ceea ce înseamnă că gravitatea faptei nu reprezinta suficient pericol social pentru a fi... mai detaliat incriminată de legea penală.

21 ianuarie 2019