Care e procedura corecta de a transcrie un bun imobil (casa), avind doar act de mostenire?

9 mai 2017 79

Care e procedura corecta de a transcrie un bun imobil (casa), avind doar act de mostenire? Si daca sunt mai multi copii in familie - trebuie sau nu acordul celorlalți membri?

Jurist comments 2

Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua, Gheorghe. Act de mostenire aveti in vedere Certificat de mostenitor sau Testament?

10 mai 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Aceste răspunsuri ar trebui să vi le dea notarul public care a desfăşurat procedura succesorală şi care v-a eliberat certificatul de moştenitor.
Dacă tot aveţi întrebări, le puteţi pune la Oficiul Cadastral Teritorial unde se şi înregistrează dreptul dvs de proprietate asupra imobilului.
În general, dacă aveţi la mână certificat de moştenitor... mai detaliat prin care vi se atribuie un imobil sau o cotă din imobil, trebuie doar să-l depuneţi spre înregistrare la Oficiul Cadastral Teritorial. www.cadastre.md

11 mai 2017