Care e procedura de a obtine actele inainte de sedinta de judecată?

1 septembrie 2018 82

Buna ziua. Am nevoie de ajutor! Am o citație in judecată in care este indicat ca e pe un caz penal. Pentru a sti cum sa procedez mai departe am nevoie de răspuns la unele întrebări.
1. Petitionara activează in judecătoria unde e pus pe rol cazul. Am eu dreptul sa cer ca acest caz sa fie examinat in alta parte - conflict de interese?
2. In citație este menționat ca am nevoie de un avocat, in caz ca nu am unul mi se acorda din oficiu. Dacă sunt de acord cu cel din oficiu, e necesar sa depun o cerere pentru asta pana la prima ședința?
3. Este menționat ca pot face cunoștința cu materialele dosarului. Le pot cere și eu sau are dreptul doar un avocat? Care este procedura?
Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Spuneți-ne ce statut procesual aveți. Inculpat(persoana acuzata de comiterea infracțiunii)?
1. Despre ce fel de petiționară vorbiți? Ce statut procesual are aceasta persoană în cadrul cauzei penale? Este parte vătămată?
2. Nu este necesar sa depuneți careva cerere, organul de urmărire penală sau instanța de judecată solicită Consiliului Național pentru acordarea... mai detaliat Asistenței Juridice Garantate de Stat să vă desemneze un avocat.
Acest avocat este independent de organul de urmărire penală cât și de instanțele judecătorești. Dacă nu aveți o poziție comună sau doriți să contractați avocat în bază de contract o puteți face oricând.
3. Inculpatul are dreptul sa i se ofere acces la dosar pentru a face copii și fotografii; același drept îl are și avocatul acestuia.

2 septembrie 2018
  • Jurisconsult

D-l Lascu, DVS sînnteţi în drept conform art. 46,47 CPP să ceriţi strămutarea cauzei în altă instanţă.

3 septembrie 2018