Care e procedura de concediere a unui profesor în baza art. 301,1c

15 ianuarie 2018 90

Este nevoie de preavizat cu o lună înainte profesorul la concediere în baza art. 301,1c: a) membru de sindicat; b) nu e membru de sindicat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Codul muncii nu prevede preavizul salariatilor in cazul concedierii in legatura cu pensionarea. Daca salariatul este membru de sindicat, concedierea se admite cu respectarea art. 87 din Codul muncii si anume: (1) Concedierea salariaţilor membri de sindicat se admite cu consultarea prealabilă a organului (organizatorului) sindical din unitate. (2)... mai detaliat Concedierea persoanei alese în organul sindical şi neeliberate de la locul de muncă de bază se admite cu respectarea modului general de concediere şi doar cu acordul preliminar al organului sindical al cărui membru este persoana în cauză.
(3) Conducătorii organizaţiei sindicale primare (organizatorii sindicali) neeliberaţi de la locul de muncă de bază nu pot fi concediaţi fără acordul preliminar al organului sindical ierarhic superior. (4) Organele sindicale (organizatorii sindicali) indicate la alin.(1)–(3) îşi vor comunica acordul sau dezacordul (opinia consultativă) argumentat în scris privind concedierea salariatului în termen de 10 zile lucrătoare de la data solicitării acordului (opiniei consultative) de către angajator. În cazul în care răspunsul nu a fost primit de angajator în acest termen, acordul (comunicarea opiniei consultative) a organului respectiv se prezumă.

25 ianuarie 2018