Care e procedura divortului

3 noiembrie 2018 74

Buna ziua. Nu traim cu sotia de 5 ani, ea este plecata peste hotare. Avem 2 copii: de 6 si 11 ani, care stau cu mine si eu am grija de ei tot timpul ista. Vreau sa divortez si sa cer pensie alimentara pentru copii. Care e procedura? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua.
Puteți divorța prin intermediul stării civile dacă nu sunt pretenții în privința bunurilor comune, stabilirea domiciliului copiilor ș.a. în prezența ambilor soți
Contrar urmează a va adresa în judecată cu acțiune de divorț stabilire domiciliu copiilor și stabilirea cît și plata pensiei alimentare.

3 noiembrie 2018