Care elemente (de ex., mobilier, cada, wc etc.) sunt incluse intr-un bun imobil?

22 mai 2020 41

Buna. Am procurat un imobil care s-a aflat sub sechestru, mai exact teren si constructie amenajata cu piscina, sauna, mobilier, cada, wc, s.a. Care bunuri se includ in valoarea bunului imobil si care nu? Bunurile mobile nu le-am procurat si urmeaza sa fie evacuate. Ce au dreptul se evacueze fostii proprietari?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Maria,

Bun imobil se consideră terenul înregistrat în registrul bunurilor imobile sub număr cadastral distinct.

Constituie parte componentă a bunului imobil lucrurile și lucrările atașate permanent la teren, precum clădirile, construcțiile subterane (chiar dacă se extind asupra altor terenuri), obiectele acvatice separate, plantațiile prinse de rădăcini, roada neculeasă. Această... mai detaliat regulă se aplică indiferent dacă aceste părți componente sînt sau nu sînt înregistrate în registrul bunurilor imobile în mod separat.

În contractul de vânzare-cumpărare trebuie sa fie menționa nr. cadastral al bunului care îl procurați inclusiv și nr. cadastrale a bunurilor accesorii.

Trebuie sa studiat contractul de vinzare-cumparate.

De exemplu daca in contract nu este mentionat nimic despre mobilier, atunci fostii proprietari il pot evacua.

23 mai 2020