Care este diferenta dintre un contract de prestari servicii si un contract de antrepriza?

11 aprilie 2017 4795

Care este diferenta dintre un contract de prestari servicii si un contract de antrepriza?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
Delimitarea intre aceste doua tipuri de contracte este foarte sensibila. Or, este preconceptual ca , spre exemplu, cu persoana care iti construieste o casa sa inchei un contract de antrepriza, iar cu persoana care, de pilda, iti frezeaza gazonul din curtea casei - sa inchei... mai detaliat un Contract de prestari servicii.
Delimitarea juridica (preconceptuala) dintre aceste raporturi obligationale (contracte) are loc intii de toate in baza obiectului Contractului : la antrepriza se creeaza (efectueaza, transforma) o manopera, o lucrare, deci este vorba despre o executare a unei lucrari bine determinate la dorinta Clientului, aceasta executare avind ca finalitate deobicei un obiect/obiecte determinat(e). Pe de alta parte, la prestari servicii, dupa cum indica si denumirea - se desfasoara/se furnizeaza o activitate, un serviciu, care nu rezulta in crearea unei lucrari/unui obiect, dar in satisfacerea unor nevoi nemateriale ale clientului (servicii de telefonie mobila, servicii juridice).
Din punct de vedere juridic, delimitarea acestor Contracte are loc si in baza: partilor contractului, obligatiile antreprenorului vs obligatiile prestatorului, remunerarea, responsabilitatea, si altele. (vedeti art. 946-969 Cod Civil pentru antrepriza, si art. 970-979 Cod Civil pentru prestari servicii)
Totusi, exista intr-adevar multe similtitudini, acestea fiind provocate insasi delege, la art. 946 alin. (2)Cod Civil, si anume prin fraza ”cit si obtinerea unor altfel de rezultate prin efectuarea de lucrari” - ceea ce induce neclaritati in acest domeniu, or anume aceasta fraza ar fi fost mai potrivita pentru a descrie obiectul contractului de prestari servicii, dar nu al antreprizei.

11 aprilie 2017