Care este distanța minimă intre o construcție şi hotarul vecinului?

16 septembrie 2017 14492

Bună ziua. Un vecin a decis să îşi construiască o încăpere fix la hotarul (gard) dintre noi . Care este totuşi distanța minimă ce trebuie respectată şi care este menționată in lege?

Articolul 389. Distanţa pentru construcţii, lucrări şi plantaţii
(1) Orice construcţie, lucrare sau plantaţie se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanţe minime faţă de linia de hotar, conform legii, regulamentului de urbanism sau, în lipsă, conform obiceiului locului, astfel încît să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin."

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii
18 septembrie 2017