Care este mărimea diurnei?

31 ianuarie 2020 23

Care este mărimea diurnei pentru deplasare la formarea continuă în Chișinău?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Elena.

130 lei.

Vedeți prevederile și anexa nr. 2 din această hotărâre: https://legis.md/cautare/getResults?doc_id=120665&lang=ro#

Conform art. 195 din Codul muncii, salariaților care urmează, la iniţiativa angajatorului, cursul de formare profesională, într-o altă localitate, li se compensează cheltuielile de deplasare în modul şi în condiţiile prevăzute pentru salariaţii trimişi în deplasare în interes de... mai detaliat serviciu.

22 mai 2020