Care este penalitatea pentru darea spatiului imobiliar in chirie fara achitarea impozitului?

7 februarie 2018 70

Dam un apartament in chirie. Aveam contract la fisc precum ca il dam fara bani. Acum locatarii au spus la politie ca stau in chirie pe bani si li s-a facut proces verbal. Noua ca stapinii apartamentului ce penalitati si complicatii sa asteptam? Platim amenda, care e procesul? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua! pentru a da o apreciere justa si corecta situatiei descrise este necesar de concritezat cui anume i sa intocmit proces verbal de contraventie proprietarilor sau chiriasilor şi in baza carui temei juridic. Prin urmare, sunteti in drept sa contestati in termen de 15 zile de la data aducerii... mai detaliat la cunostinta procesul verbal de contraventie si decizia agentului constatator in instanta de judecata. Succes!

8 februarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Aceasta deobicei este de la 1000 la 10.000 lei

8 februarie 2018